Satsumania ;

Mottomuzdan da yola çıkarsak tam anlamıyla çiftçinin diriliş hareketidir.

 

3 sene önce bu projeye başladım. İzmir Karaburun Badembükü mevkiinde dedemizden kalan yaklaşık 600 kök mandalina ağacımız bulunmakta. Dedemizden sonra babam bu bahçeleri işlemeye başladı. Bahçelerimizi  ve Mandalinalarımızı neredeyse maliyetine tüccarlarla paylaşıyorduk. Pazaryerlerinde veya marketlerde ise tüccara verdiğimiz ücretin neredeyse 2-3 katına satılıyordu.

 

Neden direkt tüketiciye ulaşmayalım” diyerekten yola çıktık. Öncesinde 10 yıl lojistik sektöründe çalıştım ve yöneticilik yaptım. Bunu her yere gönderebiliriz dedik.  Altyapı çalışmasını yaptık. Sonunda projeye tam anlamıyla başladık diyebiliriz.

 

Satsumania olarak mandalina sezonunda dalından topladığımız mandalinalarımızı direkt tüketiciye gönderiyoruz.

Sezon sonrasında ise kuru mandalinalarımızla seneyi dolduruyoruz.

Mandalinalarımız tamamen organik sertifikalı ve gübresini kendimiz üretiyoruz( evimizde solucan gübresi yapıyoruz kendimize yetecek kadar)

Bir de Badembükü’nün kendi organikliğini de işin içine kattığımızda ortaya tam olarak mükkemmel bir ürün çıkıyor diyebiliriz. Badembükü iklimi ve coğrafi yapısı dolayısı ile mandalina yetiştirmeciliği başta olmak üzere bir çok organik ürün üretmek için uygun bir yer. Etrafı dağlarla ve deniz ile çevrili bir ova. Genellikle yerli insanlar tarım için kullandıkları ovada, Baz istasyonu bile bulunmuyor. Egzoz gazı sıfır denebilecek kadar az.

Tüccarı aradan kaldırarak direkt tüketiciyle bağ kurmak istiyoruz. Bu sayede hem tüketici güzel taze ve sağlıklı mahsul tüketiyor. Hem de çiftçi verdiği emeğin karşılığını alıyor. Bunun yanında yeni ve mevcut çiftçilere nasıl ayakta kalabileceklerini projemizi sürdürülebilir kılarak başarmak istiyoruz.

 

Bizim içi duygumuzu karşımızdaki insanlara geçirebilmek bizim  çok önemli olduğundan dolayı “satsumania” projemizi yaratırken her şeyi kendimiz yaptık. İlk başta logomuzu elimiz ile çizdik. Logomuzun etrafındaki turuncu renkli daire mandalinamızın ne kadar sulu ve tatlı olduğunu, “satsumania” yazısındaki kuru sarı renk ise mandalina kurularımızı anlatmaktadır. İkinci olarak sosyal medyada bahçemizdeki ağaçlarımızı, hasadımızı, mandalinalarımızı paylaşarak A’dan Z’ye operasyon sürecimizi takip etmenizi sağlıyoruz. Gönderdiğimiz mandalinalarımız size ulaştığında bir problem ile karşılaşırsanız, siz sağlam olanlarını keyifli bir şekilde tüketirken biz de bir sonraki sipariş haftasında yeni mandalinalarınızı gönderiyoruz. Sizin güveninizi kazanmak bizim için çok önemlidir.


Projemizde daha da ilerleyip köyümüzdeki insanlara destek olmak en büyük hedefimiz. Bu sayede Karaburun Parlak Köyünü ve Badembükü Ovasının kalkınmasında ve gelişmesinde çok büyük bir adım atmış olacağız.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
350-368-1946